Przygotowanie Podłoża

Przygotowanie podłoża jest „fundamentem” każdej konstrukcji. Istnieje wiele różnych możliwości wykonania podłoża pod domki. Najbardziej popularne i najczęściej stosowane to:

BLOCZKI BETONOWE – najlepiej sprawdza się w przypadku domków letniskowych, ogrodowych. Bloczki rozmieszcza się według schematu, w kluczowych miejscach konstrukcji po obrysie oraz wzdłuż legarów podłogowych. Jeśli teren jest nierówny można położyć bloczki jeden na drugim korygując tym samym nierówności terenu. Do wykonania takiego podłoża trzeba odpowiednio wypoziomować podłoże za pomocą suchego betonu i ubić. Jest to na tyle dobre rozwiązanie, że na przygotowanym podłożu można już w ten sam dzień zacząć montować konstrukcję. Jest to najłatwiejsza a za razem najszybsza i najtańsza opcja przygotowania podłoża. Można wykonać takie podłoże we własnym zakresie lub skorzystać z naszych usług.

Fundament punktowy tzw. „stopy betonowe” – jest to bardziej solidny odpowiednik wykonania podłoża punktowego od podłoża z bloczków betonowych. Jest to niedrogie rozwiązanie a za razem proste do wykonania. Polega na wykonaniu w ziemi otworów i wypełnieniu ich betonem za pomocą rur dostępnych w każdym markecie budowlanym. Rur nie trzeba wsuwać do samego dna otworu w ziemi – muszą jedynie trzymać pion, a już nad gruntem wspólnie tworzyć poziom. Trudnością może się okazać zachowanie idealnego poziomu, dlatego też polecamy skorzystać w tym zakresie z pomocy fachowców. Wykonanie stóp betonowych warto wziąć pod uwagę w przypadku, gdy podłoże jest o niewiadomej nośności lub znacznych nierównościach terenu. W przypadku wyboru takiego podłoża pod domek, montaż można rozpocząć już na drugi dzień od zakończenia prac.

PŁYTA FUNDAMENTOWA – jest to najbardziej solidne rozwiązanie ale za razem najdroższe ze wszystkich wyżej wymienionych. Zbrojona wylewka musi sięgać w głąb gruntu na ok 20-30cm, aby zapewniła całkowitą stabilność konstrukcji, która ma na niej powstać. Beton po zakończonych pracach musi wyschnąć, aby podłoże było gotowe do użycia. Jest to jednak praca trudna do samodzielnego przygotowania przez amatorów, wymaga pomocy fachowców. Wykonywana jest z myślą o użytkowaniu domków całorocznie, w przypadku konstrukcji o dużych gabarytach oraz w przypadku podłoży o niskiej nośności.

ŁAWA FUNDAMENTOWA – tradycyjne ławy fundamentowe wylewa się bezpośrednio do gruntu bądź na deskowanie. Najczęściej wykorzystuje się beton klasy C12 lub C15. Tego typu rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze na zwartym i suchym gruncie. Pamiętajmy, że wymiary ławy fundamentowej nie zależą wyłącznie od obciążenia budynku. Równie ważne są warunki glebowe. Im podłoże będzie słabsze, tym rozmiary ławy będą większe. W wyjątkowo trudnych warunkach glebowych trzeba zastosować dodatkowe poprzeczne zbrojenia, a tradycyjny beton zastąpić żelbetem. Pewną niedogodnością tego rozwiązania może być też aspekt osiadania budynku. Ławy nie posiadają tak dużej powierzchni jak płyty fundamentowe. Jeśli ich rozmiar będzie zbyt mały, a grunt grząski, wówczas wystąpi ryzyko nierównomiernego osiadania budynku.

Etapy i czas wykonania:

• Wykonanie wykopów
• Wylanie ław fundamentowych
• Stworzenie izolacji przeciwwilgociowej
• Wykonanie ścian fundamentowych
• Stworzenie izolacji przeciwwilgociowej na ścianach fundamentowych
• Zasypanie wykopów

Prace związane z wykonaniem ław fundamentowych mogą być dość czasochłonne. Pamiętajmy też, że pełne związanie się betonu nastąpi dopiero po upływie miesiąca. W wyjątkowo sprzyjających warunkach możemy rozpocząć następny etap prac po upływie dwóch/trzech tygodni od wylania ławy. Wykonanie tego typu podłoża należy zlecić odpowiedniej, fachowej ekipie budowlanej.

Scroll to Top